Conference 2020 Results

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at The Hayes Conference Centre in Derbyshire on 13th to 15th March 2020

Best in Show

Breakthrough Judges' Choice

Glis Glis
by Derek Frampton

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Oystercatchers by Peter Scott

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Peregrine Falcon by Peter Scott

Best Theme
'If you go down the woods today'

Wood Mouse by Alexandra Cherett

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)

Becky Dick

Professional Bird Winners

Professional Mammal Winners

Professional Game Head Winners

Professional Osteology Winners

First Osteology
Giant Anteater by Alan Turner

Amateur Winners 2020

Best Amateur

Budgerigar by Sarah Keen
Sarah Keen

Amateur Bird Winners

Amateur Mammal Winners

Amateur Fish Winner

First Fish
Grayling by Stephen Lindley

Amateur Osteological Winner

First Osteology
Male Dik Dik by Alan Turner

Novice Winners 2020

Novice Bird Winners

Novice Mammal Winners

Novice Game Head Winner

First Mammal
Fox by Cheryl Richardson

Credits 2020

Higher Credits

Standard Credits

Other Items from the Show 2020

Lectures 2020

PETER SCOTT mounted a duck with an artificial head.

PETRA TJITSKE KALSHOVEN - An Anthropologist's Perspective on Contemporary Taxidermy

SIMON MOORE - Restoration Museum Work

DEREK FRAMPTON - Small Mammal Taxidermy

PAT MORRIS - Arsenic Presentation and Traditional Airbrushing Demonstration

DREW BAIN - Legal Update and Identifying Ivory & Bone

COLIN SCOTT - Ticks on Specimens

AVIAN CHALLENGE - Colin Scott and George Jamieson led this year's challenge of a wood pigeon won by Sarah Keen for Best Amateur and Christopher Redman for Best Novice.

Other Photos 2020

Results List 2020

Prize Awards

Best of Show
Colin Scott - Red Squirrel
Capercaillie - Peter Scott

Breakthrough Judges' Choice
Glis Glis - Derek Frampton

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Oyster Catchers - Peter Scott

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Peregrine - Peter Scott

Best Theme "If you go down the woods today"
Wood mouse - Alexandra Cherrett

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)
Becky Dick

Professional Bird
1st: Oyster Catchers - Peter Scott
2nd: Jackdaw - Emilie Woodford
3rd: Red Backed Shrike - Dave Hornbrook

Professional Mammal
1st: Glis Glis and Mole - Derek Frampton
2nd: Mink - Steve Heyes
3rd: Red Squirrel - Colin Scott

Professional Game Head
1st: Pere David & Roe Head - Steve Newcombe
2nd: Fox - Steve Heyes
3rd: Red Deer - Colin Scott

Professional Osteology
1st: Giant Anteater - Alan Turner

Best Amateur
Budgie - Sarah Keen

Amateur Bird
1st: Budgie - Sarah Keen
2nd: Shag - Alexandra Cherrett
3rd: Pheasant and Kestrel - Christopher Redman

Amateur Mammal
1st: Grey Squirrels - Alexandra Cherrett
2nd: Malamute - Melissa Eckley-Murphy

Amateur Fish
1st: Grayling - Stephen Lindley

Amateur Osteology
1st: Male Dik Dik - Alan Turner

Novice Bird
1st: Mallard - Gesrid Desira
2nd: Rook - Cheryl Richardson
3rd: Pheasant and Kestrel - Christopher Redman

Novice Mammal
1st: Polecat - Cheryl Richardson
2nd: Fox cub - Kate Wilson
3rd: Stoat - Chris Voisey

Novice Game Head
1st: Fox - Cheryl Richardson

Avian Challenge
Novice: Christopher Redman
Amateur: Sarah Keen

Credits Awarded

Higher Credits

  • Glis Glis - Derek Frampton
  • Jackdaw - Emilie Woodford
  • Oyster Catchers - Peter Scott
  • Capercaillie - Peter Scott

Standard Credits

  • Red Wing - Jed Balmer
  • Shoveler - Jed Balmer
  • Cormorant - Jed Balmer
  • Barn Owl - Jed Balmer
  • Black Headed Gull - Jed Balmer
  • Snowy Owl - Jed Balmer
  • Kookaburra - Jed Balmer
  • Wolverine - Alan Turner
  • Dianna Monkey - Alan Turner
  • Giant Anteater - Alan Turner
  • Black Grouse - Colin Scott
  • Treecreeper - Colin Scott
  • Wood Pigeon - Colin Scott
  • Nuthatch - Colin Scott
  • Red Squirrel - Colin Scott
  • Crossbill - Colin Scott
  • Red Deer - Colin Scott
  • Grey Squirrel - Alexandra Cherrett
  • Shag - Alexandra Cherrett
  • Forequarter Fox - Steve Heyes
  • Mink - Steve Heyes
  • Ptarmigan - Steve Heyes
  • Roe Head - Steve Newcombe
  • Hare Head - Steve Newcombe
  • Albino Hare - Steve Newcombe
  • Civet Cat - Steve Newcombe
  • Pere David - Steve Newcombe
  • Goldfinch - Emilie Woodford
  • Red Backed Shrike - Dave Hornbrook
  • Bearded Tits - Dave Hornbrook
  • Wood Pigeon - George Jamieson
  • Peregrine - Peter Scott
  • Mole - Derek Frampton
  • Magpie - Stephen McIntyre
  • Magpie - Stephen McIntyre
  • Budgerigar - Sarah Keen
  • Mallard - Gesrid Desira

Leaflet 2020

Leaflet 2020
Leaflet 2020

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.