Conference 2017 Results

The Guild of Taxidermy Conference Competitions

held at The Hayes Conference Centre in Derbyshire on 24th to 26th March 2017

Best in Show

Cocker Spaniel by Colin Scott

Breakthrough Judges' Choice

Red-tailed Laughing Thrush by Jack Fishwick

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Ring-tailed Lemur by Will Hales

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Ibex Fawn by Martin Berndt

Best Theme

False-eyed Frog ('Camouflage') by Derek Frampton

Don Sharp Memorial Trophy
(Services to the Guild)

Barry Williams

Professional Bird Winners

Professional Mammal Winners

Professional Fish/Reptile Winners

Professional Game Head Winners

First Game Head
Highland Cow by Dave Hollingworth

Osteological Winners

Amateur Winners 2017

Best Amateur

Rook
by Pernille Lindberg Stenby

Elliott Trophy
(most improved amateur)

Martin Bourne

Amateur Bird Winners

Amateur Mammal Winners

First Mammal
Puppy by Martin Bourne

SORRY, NO PHOTO

Second Mammal
Kitten by Tam Powell

Third Mammal
Fox by Michael Dunne

Amateur Fish Winners

First Fish
Pike by Martin Bourne

Amateur Game Head Winners

First Game Head
Dog by Martin Bourne

Credits 2017

Higher Credits

Standard Credits

Other Items from the Show 2017

Lectures 2017

PETER SUMMERS, MIKE GADD and JAMES DICKINSON - an amazing opportunity to see some of the UK's best taxidermists each demonstrating how to mount a red grouse.

KIM MCDONALD delivering his legal update with his usual unique style.  Always interesting to keep up to date with the complexities of taxidermy law and some of its oddities.  Part of this lecture was the risk of taking a guitar abroad.

SEAN CONNELL passing on his knowledge and experience on preparing pickling and tanning with examples of different types and observations he'd made with tanning percentages and shrinkage.

AVIAN CHALLENGE - Peter Sunesen again led this year's challenge of a magpie.  As is the purpose of this challenge, the discussion on how to observe and put into practise the complexity of the anatomy in a photograph.  This challenge was won by Pernille Lindberg Stenby.

Other Photos 2017

Results List 2017

Prize Awards

Credits Awarded

Best in Show
Cocker Spaniel - Colin Scott

Breakthrough Judges' Choice
Red-tailed Laughing Thrush – Jack Fishwick

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Ring-tailed Lemur - Will Hayes

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Ibex Fawn - Martin Berndt

Best Theme
False-eyed Frog ('Camouflage') - Derek Frampton

Elliott Trophy (most improved amateur)
Martin Bourne

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)
Barry Williams

Professional Bird
1st: Red-tailed Laughing Thrush – Jack Fishwick
2nd: Lilac-breasted Roller - Jack Fishwick
3rd: Song Thrush - Jack Fishwick

Professional Mammal
Joint 1st: Ring-tailed Lemur - Will Hales
Joint 1st: Cocker Spaniel - Colin Scott
2nd: Ibex Fawn - Martin Berndt

Professional Fish/Reptile
1st: Grayling - Jack Fishwick
2nd: Brown Trout - Peter Scott
3rd: Frog - Drew Bain

Professional Game Head
1st: Highland Cow - Dave Hollingworth
2nd: none
3rd: none

Best Osteological
Joint 1st: Amur Leopard - Luke Williams
Joint 1st: Two-toed Sloth - Arran Woodford
2nd: Blue-breasted Kingfisher - Enea Leonardo Conte

Best Amateur
Rook - Pernille Lindberg Stenby

Amateur Bird
1st: Rook - Pernille Lindberg Stenby
2nd: Ring-necked Pheasant - Stephen McIntyre
3rd: Peregrine - Nigel Barton

Amateur Mammal
1st: Puppy - Martin Bourne
2nd: Kitten - Tam Powell
3rd: Fox - Michael Dunne

Amateur Fish
1st: Pike - Martin Bourne
2nd: none
3rd: none

Amateur Game Head
1st: Dog - Martin Bourne
2nd: none
3rd: none

Higher Credits

  • Jack Fishwick - Red-tailed Laughing Thrush, Song Thrushes (x2), Lilac-breasted Roller, Grayling, Golden Toad and Grey-headed Kingfisher
  • Colin Scott - Cocker Spaniel
  • Peter Scott - Brown Trout

Standard Credits

  • Drew Bain - Common Frog
  • Martin Berndt - Ibex Fawn
  • Enea Leonardo Conte - Blue-breasted Kingfisher Skeleton
  • Will Hales - Ring-tailed Lemur
  • David Hollingworth - Highland Cow
  • Donal Mulcahy - Long-eared Owl and Mallard Drake
  • Pernille Lindberg Stenby - Rook
  • Luke Williams - Amur Leopard Skeleton
  • Arran Woodford - Two-toed Sloth Skeleton
  • Emilie Verity - Little Owl

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.