Conference 1998

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at Sutton Bonnington Agricultural College in Nottinghamshire on 25th to 27th September 1998

Best in Show

Racehorse Head
by Dave Hollingworth

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Pine Marten by Jack Fishwick

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Merlin by Jack Fishwick

Professional Mammal Winners

Professional Fish Winner

First & Second Fish
Salmon by Phil Leggett

Amateur Winners 1998

Amateur Bird Winners

Amateur Mammal Winner

First Mammal
Bobcat by Dave Green

Amateur Fish Winner

First & Second Fish
Perch by Dave Spaul

Credits 1998

Lectures 1998

DAVE HOLLINGWORTH mounting a kudu head from start to finish on a pre-made commercial form.

MIKE GADD discussed the principles of creating your own form for a roe head starting with a squared out back board, some fixing wires and part skull.

Other Photos 1998

Results List 1998

Prize Awards

Best in Show
Racehorse - Dave Hollingworth

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Pine Marten - Jack Fishwick

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Merlin - Jack Fishwick

Best Theme
Cuckoo - Jack Fishwick

Elliott Trophy (most improved amateur)
Carl Church

Professional Bird 
1st: Waxwing - Jack Fishwick
2nd: Waxwing - Jack Fishwick
3rd: Waxwing - Jack Fishwick

Professional Mammal
1st: Racehorse - Dave Hollingworth
2nd: Pine Marten - Jack Fishwick
3rd: none

Professional Fish
1st: Salmon - Phil Leggett
2nd: Salmon - Phil Leggett
3rd: Dace - Jack Fishwick

Best Amateur
Goldeneye Chicks - Roger Degiorgio

Amateur Bird
1st: Short-eared Owl - Dave Hornbrook
2nd: Starling - Keith Mitchell
3rd: Cockerel - Carl Church

Amateur Mammal
1st: Bobcat - David Green
2nd: Fallow Head - David Spaul
3rd: none

Amateur Fish
1st: Perch - David Spaul
2nd: Perch - David Spaul
3rd: Mirror Carp - Brian Limarge

Credits Awarded

Standard Credits

  • Carl Church - Cockerel
  • Roger Degiorgio - Goldeneye Chicks (x3)
  • Jack Fishwick - Rough-legged Buzzard, Pine Marten, Waxwings (x4), Merlin, Kestrel, Dace, Rudd, Schelly, Brown Trout, Sea Trout, Cuckoo and Reed Warbler
  • Dave Green - Bobcat
  • William Hales - Kestrel and Badger
  • David Hollingworth - Racehorse
  • David Hornbrook - Tawny Owl and Greenfinch
  • Phil Leggett - Salmon (x3)
  • Emily Mayer - Cow Head
  • Ruth Pollitt - Moose Head
  • Colin Scott - Bare-faced Currassow
  • Peter Scott - Bream, Roach (2), Barn Owls (2) and Sparrowhawk
  • David Spaul - Perch (x3)
  • Gary Tatterton - Jay and Grouse
  • Paul Taylor - Roe Heads (x3)

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.