Conference 1994 Results

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at Nottingham University on 16th to 18th September 1994

Programme 1994

Best in Show

Roe Buck by Stuart Jefferies

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Sedge Warblers and Perch
by Jack Fishwick

Best Theme

Jack Fishwick

Professional Bird Winners

Wood Sandpiper by James Dickinson
Second Bird
Curlew by James Dickinson

Professional Mammal Winners

First Mammal
Roe Buck by Stuart Jefferies
Second Mammal
Red Fox by Dave Hollingworth

Professional Fish Winners

First Fish
Carp by Jack Fishwick
Second Fish
Perch by Phil Leggett

Amateur Winners 1994

Best Amateur

Tope by Peter Scott

Amateur Bird Winners

First Bird
Black-headed Gull by Ruth Pollitt
Second Bird
Red-legged Partridge by Andrew Lake

Amateur Fish Winners

First Fish
Tope by Peter Scott
Second Fish
Rainbow Trout by Ray Dunstan

Credits 1994

Other Items from the Show 1994

Lectures 1994

STEVE MASSAM and DAVE ASTLEY explained the new judging system for competitions.

DON SHARP introduced his fleshing 'horse' and knife method of pairing.

CHRIS ELLIOT demonstrated skinning a fish for a double-sided mount using a belly incision, then modelling the prepared skin onto a previously carved foam manakin.

STEVE MASSAM presented a slideshow of his method of mounting a sparrowhawk.

He then showed examples of mounted wood pigeon heads and feet to illustrate finished specimens using different coloured wax and oil paints.

JACK FISHWICK described his method of fish painting.

DAVE ASTLEY demonstrated the AirPower mini flesher.

Other Photos 1994

Results List 1994

Prize Awards

Credits Awarded

Best in Show
Roe Buck - Stuart Jefferies

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Sedge Warblers and Perch - Jack Fishwick

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Little Stint - Jack Fishwick

Best Theme ('Spring in the Air')
Sedge Warblers and Perch - Jack Fishwick

Professional Bird
1st: Wood Sandpiper - James Dickinson
2nd: Curlew - James Dickinson
3rd: none

Professional Mammal
1st: Roe Buck - Stuart Jefferies
2nd: Red Fox - Dave Hollingworth
3rd: none

Professional Fish
1st: Carp - Jack Fishwick
2nd: Perch - Phil Leggett
3rd: none

Best Amateur
Tope - Peter Scott

Amateur Bird
1st: Black-headed Gull - Ruth Pollitt
2nd: Red-legged Partridge - Andrew Lake
3rd: none

Amateur Fish
1st: Tope - Peter Scott
2nd: Rainbow Trout - Ray Dunstan
3rd: none

  • James Dickinson - Curlew, Wood Sandpiper and Puma Head
  • Jack Fishwick - Perch (x4), Sedge Warblers (x2), Little Stint, Snipe and Carp
  • William Hales - Great Spotted Woodpecker
  • Dave Hollingworth - Red Fox
  • Stuart Jefferies - Roe Buck and Lion Head
  • Peter Scott - Tope
  • Don Sharp - Chipmonk
  • Helen Sharp - Tawny Owl
  • Paul Taylor - Mirror Carp

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.