Conference 1993

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at Askham Bryan Agricultural College near York on 10th to 12th September 1993

Best in Show

Foxes by Mike Gadd

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Foxes by Mike Gadd

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Phalarope by Jack Fishwick

Professional Bird Winners

First Bird
Phalarope by James Dickinson

SORRY, NO PHOTO

Second Bird
Teal by Steve Massam

Third Bird
Rook by Steve Massam

Professional Mammal Winners

Professional Fish Winners

Amateur Winners 1993

Best Amateur

Jonathan Standing

Amateur Bird Winner

Third Bird
Woodcock by Keith Mitchell

Credits 1993

Higher Credits

Rook by Steve Massam

Standard Credits

Other Items from the Show 1993

Lectures 1993

DAVID ASTLEY described various tanning and degreasing methods.  Dave talked about the use of Neosyn RH as a tanning agent.

MIKE NEILSON and MIKE GADD described various methods of making bird bodies with Mike Neilson using Styrofoam carved with hot wire and Mike Gadd using traditional bind up techniques, single and multi-section.

JACK FISHWICK and JAMES DICKINSON demonstrated bird mounting with Jack doing a standing magpie and James modelling a bird in flight.

Group Photo 1993

Results List 1993

Prize Awards

Best in Show
Foxes - Mike Gadd

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Foxes - Mike Gadd

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Phalarope - Jack Fishwick

Best Theme ('Spick & Span')
Teal - Steve Massam

Professional Bird 
1st: Phalarope - James Dickinson
2nd: Teal - Steve Massam
3rd: Rook - Steve Massam

Professional Mammal
1st: Red Stag - Stuart Jefferies
2nd: Grey Squirrel - Mike Gadd
3rd: Foxes - Mike Gadd

Professional Fish
1st: Mirror Carp - Derek Frampton
2nd: Bass - Phil Leggett
3rd: Bass - Jack Fishwick

Best Amateur
Fox Cub - Jonathan Standing

Amateur Bird
1st: Buzzard - Peter Scott
2nd: Raven - Peter Scott
3rd: Woodcock - Keith Mitchell

Amateur Mammal
1st: Fox Cub - Jonathan Standing
2nd: none
3rd: none

Credits Awarded

Higher Credits

qualifying Steve Massam as a Master Specialist in Birds

Standard Credits

  • David Astley - Barn Owl and Great Tit
  • Roger Degiorgio - Goldfinch
  • James Dickinson - Grey Phalarope
  • S Douglas - Cuckoo
  • Jack Fishwick - Greenfinches (x2), Song Thrush, Starling and Bass
  • Derek Frampton - Leather Carp
  • Mike Gadd - Fox Heads (x5), Grey Squirrels (x2), Otter, Goshawk and Roe Deer Head
  • Stuart Jefferies - Red Deer Head and Woodcock
  • Phil Leggett - Bass, Blenny and Otter
  • Colin Scott - Budgerigar
  • Don Sharp - Rosella
  • Gary Tatterton - Blackbirds (x2), Yellow Bunting and Roe Deer Head
  • David Weatherley - Ptarmigan
  • G Yates - Grey Squirrel Freeze Dried

qualifying Mike Gadd as a Specialist in Game Heads and Gary Tatterton as a Specialist in Birds

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.