Conference 2002 Results

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at Sutton Bonnington Agricultural College in Nottinghamshire on 19th to 21st September 2002

Best in Show

Brown Rat by Emily Mayer

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Ring Ouzel
by Jack Fishwick

Best Theme

Brown Rat, specimens in spirit, glass, ceramic
('The Dogs Bollocks - Curiosity of the Underdog')
by Emily Mayer

Professional Bird Winners

Professional Mammal Winner

First Mammal
Brown Rat by Emily Mayer

Professional Game Head Winners

Professional Fish Winners

Amateur Winners 2002

Best Amateur & Best Bird Winner

Red-backed Shrike
by CM

Amateur Fish Winner

First Fish
Red-eared Terrapin by Ruth Pollitt

Credits 2002

Higher Credits

Standard Credits

Other Items from the Show 2002

Lectures 2002

DAVE HOLLINGWORTH did a practical demonstration on how to set up a badger using a commercial form.

BENTLEY CHEMICALS demonstrated a range of chemicals that could be effective use by taxidermists.

CARL CHURCH showed how he set up a turkey.

Other Photos 2002

Results 2002

Prize Awards

Best in Show
Brown Rat - Emily Mayer

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Brown Rat - Emily Mayer
Grackle - Jack Fishwick

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Ring Ouzel - Jack Fishwick

Best Theme
Brown Rat - Emily Mayer

Professional Bird
1st: Grackle - Jack Fishwick
2nd: Ring Ouzel - Jack Fishwick
3rd: Turkey - Carl Church

Professional Mammal
1st: Brown Rat - Emily Mayer
2nd: Raccoon - Steve Toher
3rd: none

Professional Fish
1st: Pike - Emily Mayer
2nd: Brown Trout - Jack Fishwick
3rd: Sea Trout (cast) - Phil Leggett

Professional Game Head
1st: Water Buck - Gary Tatterton
2nd: Cape Buffalo - Paul Taylor
3rd: none

Best Amateur
Red-backed Shrike - CM

Amateur Bird
1st: Red-backed Shrike - CM
2nd: Great Spotted Woodpecker - CM
3rd: Corn Bunting - CM

Amateur Mammal
1st: Stoat - Clair Fowler
2nd: Stoat - Clair Fowler
3rd: Polecat - Clair Fowler

Amateur Fish/Reptile
1st: Red-eared Terrapin - Ruth Pollitt
2nd: none
3rd: none

Credits Awarded

Higher Credits

  • James Dickinson - Garganey
  • Jack Fishwick - Ring Ouzel, Grackles (x2) and Waxwing
  • Emily Mayer - Rat and Juvenile Rat

Ordinary Credits

  • Carl Church - Turkey
  • Jack Fishwick - Parrot Crossbill, Salmon, Bass, Blue Jays (x2) Waxwing, Brown Trout and Eastern Rosella
  • Mike Gadd - Gyr Falcon
  • Dave Hornbrook - Grey Squirrel
  • Phil Leggett - Sea Trout and Domestic Cat
  • Emily Mayer - Pike
  • CM - Bearded Tits (x2), Ring Ouzel, Long-tailed Tit, Great Spotted Woodpecker, Red-backed Shrike and Corn Bunting
  • Colin Scott - Red Grouse
  • Peter Scott - Tufted Ducks (x3), Perch (x2) and Brown Trout
  • Gary Tatterton - Chinese Water Deer, Ibex (x2) and Water Buck
  • Paul Taylor - Cape Buffalo
  • Steve Toher - Racoon and Hognose Snake

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.