Conference 2014 Results

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at The Hayes Conference Centre in Derbyshire on 14th to 16th March 2014

Best in Show

Cinnamon Brown Bear
by Steve Brown

Breakthrough Judges' Choice

Gyr Falcon by Mike Gadd

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Snowy Owls by Mike Gadd

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Snowy Owls by Mike Gadd

Best Theme

'Tea Tram' by Samantha Boyes

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)

Pauline McDonald

Professional Bird Winners

Professional Mammal Winners

Professional Fish/Reptile Winners

Professional Game Head Winners

Amateur Winners 2014

Best Amateur

Wigeon by Donal Mulcahy

Amateur Game Head Winner

First Game Head
Hare by Russ Oxley

Amateur Bird Winners

Amateur Mammal Winners

Credits 2014

Standard Credits

Other Items from the Show 2014

Lectures 2014

GEORGE JAMIESON - talk on different ways of making animal manikins and reference using death and body casts.

DREW BAIN - demonstration on restoration techniques on a fox mask.

KIM MCDONALD - another very useful update on taxidermy law with a new system of class licences in force in England and Wales and confusion over the number of species/specimens that may be sold by individual taxidermists.

MIKE GADD on the importance of taking measurements with the use of his new measurement sheet.  Jazmine Miles-Long found it useful to learn more advanced measurement techniques to aid and understanding bird anatomy.

DAVE ASTLEY - again showing his skill and understanding of the very versatile medium, compo, which can be used to make a gothic arch and a branch rock or model a zebra's nose.  He showed how to extend the medium's working life.

MIKE GADD's DOCTOR'S SURGERY to suggest improvements on mounts brought in for expert scrutiny.

Other Photos 2014

Results List 2014

Prize Awards

Credits Awarded

Best in Show
Cinnamon Black Bear - Steve Brown

Breakthrough Judges' Choice
Gyr Falcon - Mike Gadd

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Snowy Owls - Mike Gadd

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Snowy Owls - Mike Gadd

Best Theme
Tea Tram ('Dinnertime') - Samantha Boyes

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)
Pauline McDonald

Professional Bird
1st: Bittern - William Hales
2nd: Northern Helmeted Curassow - Colin Scott
3rd: Gyr Falcon - Mike Gadd

Professional Mammal
1st: Cinnamon Black Bear - Steve Brown
2nd: Porpoise - Peter Scott
3rd: Weasel - Jazmine Miles-Long

Professional Fish
1st: Sea Trout - Sean Connell
2nd: Veiled Chameleon - Colin Scott
3rd: Caiman - Steve Brown

Professional Game Head
1st: Impala - Will Matthews
2nd: Brown Hare - Dave Hornbrook
3rd: Blue Duiker - Will Matthews

Best Amateur
Wigeon - Donal Mulcahy

Amateur Bird
1st: Wigeon - Donal Mulcahy
2nd: Male Pheasant - Donal Mulcahy
3rd: Magpie - Donal Mulcahy

Amateur Mammal
1st: Red Squirrel - Donal Mulcahy
2nd: Pine Marten - Michael Dunne
3rd: Domestic Cat - Kate Wilson

Amateur Game Head
1st: Hare - Russ Oxley
2nd: none
3rd: none

Standard Credits

  • Steve Brown - Cinnamon Black Bear
  • Sean Connell - Sea Trout
  • James Dickinson - Sardinian Warbler
  • Mike Gadd - Peregrine Falcon and Male Snowy Owl
  • Will Hales - Bittern, Merlin (male and female) and Barn Owl
  • Dave Hornbrook - Common Snipe
  • Dave Irwin - Goldfinches (x2), Magpie and Hooded Crow
  • Will Mathews - Impala
  • Donal Mulcahy - Wigeon
  • Colin Scott - Northern Helmeted Curassow and Red Grouse
  • Peter Scott - Porpoise (x3) and Black-headed Gull

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.