Conference 2015 Results

The Guild of Taxidermy Conference Competitions

held at The Hayes Conference Centre in Derbyshire on 13th to 15th March 2015

Best in Show

Golden Eagle by Mike Gadd

Breakthrough Judges' Choice

Golden Eagle by Mike Gadd

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Great Crested Grebe etc by Peter Scott

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Great Crested Grebe etc by Peter Scott

Best Theme

Black-headed Caique ('Playtime')
by Colin Scott

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)

Jazmine Miles-Long

Professional Bird Winners

First Bird
Golden Eagle by Mike Gadd
Second Bird
Scaup by David Irwin

Professional Mammal Winners

Professional Game Head Winners

Amateur Winners 2015

Elliott Trophy
(most improved amateur)

Emilie Verity

Amateur Bird Winners

Amateur Mammal Winners

SORRY, NO PHOTO

First Mammal
Domestic Cat by Kate Wilson

Amateur Game Head Winners

First Game Head
Lynx by Adrian Sailor
Second Game Head
Sika by Dave Hogan

Credits 2015

Higher Credits

Roe Buck (winter) by Dave Hollingworth

Standard Credits

Other Items from the Show 2015

Lectures 2015

SEAN CONNELL - presentation on the importance of detail in taxidermy with a focus on death masks as 3D tools in expert modelling.

YVONNE FRITZSCHE-NEHLS sharing her awe-inspiring expertise in polyethylene glycol impregnation (PEG) method of exchanging body water for PEG through soaking.

KIM MCDONALD again steering us through the bewildering world of European and British licences.

Other Photos 2015

Results List 2015

Prize Awards

Credits Awarded

Best in Show
Golden Eagle - Mike Gadd

Breakthrough Judges' Choice
Golden Eagle - Mike Gadd

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Great Crested Grebe etc - Peter Scott

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Great Crested Grebe etc - Peter Scott

Best Theme
Black-headed Caique ('Playtime') - Colin Scott

Elliott Trophy (most improved amateur)
Emilie Verity

Don Sharp Memorial Trophy (Services to the Guild)
Jazmine Miles-Long

Professional Bird
1st: Golden Eagle - Mike Gadd
2nd: Scaup - David Irwin
3rd: none

Professional Mammal
1st: West Highland Terrier - Colin Scott
2nd: Red Squirrel - Peter Scott
3rd: Chacua Baboon - William Matthews

Professional Game Head
1st: Roe Buck (winter) - Dave Hollingworth
2nd: Horse - Colin Scott
3rd: Cape Buffalo - Gary Tatterton

Best Amateur
Domestic Cat - Kate Wilson

Amateur Bird
1st: Carrion Crow - Emilie Verity
2nd: Hooded Crow - Tam Powel
3rd: Tawny Owl - Emilie Verity

Amateur Mammal
1st: Domestic Cat - Kate Wilson
2nd: Terrier - Dave Hogan
3rd: Weasel - Ann Friston

Amateur Game Head
1st: Lynx - Adrian Sailor
2nd: Sika - Dave Hogan
3rd: none

Master Credits

  • Roe Buck (winter) - Dave Hollingworth

Standard Credits

  • Mike Gadd - Green Woodpecker, Golden Eagle and Barn Owl
  • Will Hales - Male Pheasant and Pheasant
  • Dave Hollingworth - Roe Bucks (winter and summer)
  • Dave Hornbrook - Hare and Tawny Owl
  • David Irwin - Scaup and Pheasant
  • Colin Scott - West Highland Terrier and Horse Head
  • Peter Scott - Great Crested Grebe, Pintail, Red Squirrel and Perch
  • Gary Tatterton -Cape Buffalo, Sable Antelope and Roe Deer
  • Jackie Waddell - Grysbok

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.