Conference 2003 Results

The Guild of Taxidermists Conference Competitions

held at the Sutton Bonnington Agricultural College in Nottinghamshire in 18th to 20th September 2003

Best in Show

Kookaburra by Jack Fishwick

Wagstaffe Trophy
(Best Case)

Kookaburra by Jack Fishwick

Norfolk Trophy
(Best Groundwork)

Manx Shearwater by Derek Frampton

Best Theme

Manx Shearwater
('Mother Earth')
by Derek Frampton

Professional Bird Winners

Professional Mammal Winners

Professional Fish Winners

Professional Game Head Winners

Amateur Winners 2003

Best Amateur

Red-eared Terrapin
by Ruth Pollitt

Amateur Bird Winner

First Bird
Jackdaw by Clair Fowler

Amateur Fish/Reptile Winner

First Fish/Reptile
Red-eared Terrapin by Ruth Pollitt

Credits 2003

Higher Credits

Kookaburra by Jack Fishwick

Standard Credits

Other Items from the Show 2003

Results List 2003

Prize Awards

Best in Show
Kookaburra - Jack Fishwick

Wagstaffe Trophy (Best Case)
Kookaburra - Jack Fishwick

Norfolk Trophy (Best Groundwork)
Manx Shearwater - Derek Frampton

Best Theme
Manx Shearwater ('Mother Earth') - Derek Frampton

Elliott Trophy (most improved amateur)
David Spaul

Professional Bird
1st: Kookaburra - Jack Fishwick
2nd: Manx Shearwater - Derek Frampton
3rd: Fischer's Lovebird - David Spaul

Professional Mammal
1st: Wild Boar Piglet - David Spaul
2nd: Yorkshire Terrier - Emily Mayer
3rd: Fox Cub - Phil Leggett

Professional Fish
1st: Brook Trout - Peter Scott
2nd: Chubb - Peter Scott
3rd: Rainbow Trout - Phil Leggett

Professional Game Head
1st: Wild Boar - David Spaul
Joint 2nd: Zebra - Dave Hollingworth
Joint 2nd: Bushbuck - Gary Tatterton

Best Amateur
Red-eared Terrapin - Ruth Pollitt

Amateur Bird
1st: Jackdaw - Clair Fowler
2nd: none
3rd: none

Amateur Mammal
1st: Stoat - Clair Fowler
2nd: none
3rd: none

Amateur Fish/Reptile
1st: Red-eared Terrapin - Ruth Pollitt
2nd: Leopard Tortoise - Ruth Pollitt
3rd: none

Credits Awarded

Higher Credits

  • Jack Fishwick - Kookaburra

Specialist Credits

  • Carl Church - Magpie and Foxhound Head
  • Jack Fishwick - Dipper
  • Dave Hollingworth - Zebra and Sable
  • Phil Leggett - Iguana
  • Kim McDonald - Spur-thighed Tortoise
  • Ruth Pollitt - Red-eared Terrapin
  • Peter Scott - Shoveler, Chub, Grayling and Brook Trout
  • Dave Spaul - Wild Boar Piglet, Wild Boar Head, White-tailed, Doe Head and Fischer's Lovebird
  • Gary Tatterton - Cape Buffalo Head, Bushbuck Head, Warthog Head and Roe Deer Head
  • Steve Toher - Red-eared Terrapin

qualifying Kim McDonald and Dave Spaul as Accredited Members

If you note a listing is incorrect or you have (better) photos, please Contact.